ANDY WARHOL

Andy Warhol (wlasc. Andrej Warchola lub Warhola, 1928-1987), jeden z najslynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów amerykanskich, do dnia dzisiejszego otoczony jest aura legendy. Andy byl Rusinem. Wywodzil się z lemkowskiej rodziny, osiadłlej w wiosce Mikova na Slowacji, ale tajemnicy swego pochodzenia nigdy nie ujawniac, ukrywajac ja az do swojej smierci. Rodzina Warcholów wyemigrowala na pocz. XX w. do Stanów Zjednoczonych i zamieszkala w Pittsburgu, miescie górników i przemyslu weglowego. Tutaj Andy studiował grafikę reklamową w Carnegie Institute of Technology. Po otrzymaniu dyplomu przeprowadzil sie do Nowego Jorku i tu rozpoczela sie jego kariera artystyczna.

Andy zapisal sie w historii amerykanskiej kultury XX wieku jako twórca pop-artu, supergwiazda, prowokator i swego rodzaju „twór” mediów. Siegajac po „banalne”, przedmiot czy pojecie najblizsze masowej publiczności, kreował nową wartość sztuki, podkreslajac w niej aspekt komercyjności, powszechności i aktualności. Bardzo czesto Warhol krytykowany byl i jest za prowokacje, kiczowatość i taniość. Istotnie, w pierwszej chwili jego artefakty kojarza sie wylacznie z konsumpcjonizmem i materializmem. Taki zreszta byl zamysl samego artysty: stworzyc cos dla mas, wykreowac ze świata komiksów, mody, fleszów, mediów i reklamy dzielo oryginalne. I chyba na tym polega geniusz Andy’ego, ze w nieczulym swiecie blichtru, krzyczacej reklamy i dawno zagubionej estetyki, zdolal podniesc medialne tematy do rangi sztuki.

Dzisiejsza amerykanska i europejska pop-kultura wyrasta w dużej mierze z nowatorskich osiagnięć Warhola i współczesnych mu artystów. Tworzone w technice serigrafii wizerunki Marylin Monroe, Mao, Jackie Kennedy czy etykietki Cambell’s Soup znane są chyba wszystkim, inspiruja, zaskakuja i nie traca na aktualności.

Ekspozycja dziel Andy’ego zwrócona jest do szerokiego kręgu odbiorców, zarówno do historyków, krytyków i milosników sztuki, jak i wszystkich tych, którzy na co dzień kieruja swe gusta w stronę bardziej popularnych zjawisk wspólczesnej kultury. Dla nich zreszta i dzieki nim tworzyl Andy Warhol…Szkoła dziennikarska // Strony sluchaczy WSR - powrot // WSR // Forum WSR // Szkola i Kursy Wizazu // Dziennikarstwo